Views: 111

سگ ها  و گربه ها می باشد، که در صورت ابتلا و عدم درمان به موقع باعث مرگ حیوان خواهد شد.

از عوامل مهمی که باعث بروز این بیماری می شود در درجه اوّل اهمیت می توان به شرایط بهداشتی ضعیف حاکم بر محیط زایش و نگه داری مادر و توله ها اشاره نمود.

علت اهمیت این موضوع از اینجا ناشی می شود که در دوران بعداز زایش به دلیل اینکه میزان خون رسانی به غدد پستانی افزایش پیدا می کند و این عامل باعث باز شدن مجاری آلوئولی و نوک سرپسنانک ها می شود بنابراین اگر محیط اطراف آلوده باشد عوامل بیماری زا از این فرصت استفاده کرده و وارد پستان شده و باعث بروز بیماری می شود.

در نتیجه لازم است که در ۲هفته بعد از زایش به صورت مرتب مادر را از نظر این بیماری چک کرده تا در صورت حضور بیماری زیر نظر دامپزشک مورد مداوا قرار گیرد.

این بیماری دارای علائم بالینی زیر است:

  •  گرم بودن           
  •  متورم بودن
  •  خروج ترشحات خون آبه ای از نوک پستان

از تست های تشخیصی که باید توسط دامپزشک انجام شود می توان به آزمایشات میکروسکوپی شیر اشاره کرد که در این تست سلول های التهابی قابل رویت بوده ،بنابراین لازم است که شیر حیوان را از نظر بیماری مدام مورد بررسی قرار داد.

نکته قابل ذکر اینکه در دوران شیرواری و شیردهی مادر از مصرف آنتی بیوتیک هایی نظیر تتراسیکلین ها،آمینوگلیکوزید ها و فلورفنیکول ها باید خوداری نمود و برای درمان حیوان را به کلینیک برده تا توسط دامپزشک تحت مداوا قرار گیرد واز دست کاری های بی مورد خوداری نماییم.

مطالعه بیشتر🐾🔬👈  ویروس نقص ایمنی گربه‌سانان(FIV)