Views: 73

بدن بلژین مالینویز به یک مربع تشبیه شده است. زیرا از زاویه کنار وقتی که پاها جفت باشند به شکل مربع دیده می شود. قفسه سینه فراخ و کمر صاف و اندازه سر متناسب با بدن است. جمجمه صاف و فاصله آن یکسان است. پوزه نوک تیز و کوسه مانند دارد که به جمجمه متصل می باشد. لبها و بینی سیاه رنگ می باشد دندانها همانند قیچی روی هم سوار می شوند. دم قدرتمند و در انتها پیچی همانند قلاب می خورد چشم ها متوسط، بادامی شکل و به رنگ قهوه ای هستند. پنجه ها همانند گربه و گاهاً ناخن ها را با عمل جراحی بر می دارند موه ها کوتاه، صاف، دو لایه و سازگار با هر نوع آب و هوایی می باشد. گوشها و صورت به رنگ مشکی هستند. مالینویز در رنگهای قهوه ای تیره، قرمز و قهوه ای روشن دیده می شود. موهای اطراف گردن کمی بلند تر از سایر قسمتها می باشد.

نژاد بلژین مالینویز سگ گله بلژیکی است. فوق العاده باهوش، فرمانبردار و مراقب است، با غریزه حفظ قلمرو و دفاعی بسیار خوب. باید از سنین تولگی اجتماعی شوند و آموزش ببیند تا در سنین بالا حساس و یا خجالتی نشوند. صاحب بلژین مالینویز باید تجربه و اراده محکم داشته باشد ولی خیلی هم سخت گیر نباشد. اگر شما شخصی خشن باشید این سگ با شما همکاری نمی کند. صاحب مالینویز باید اقتدار خود را به آن نشان دهد. قوانین باید کاملا واضح به سگ فهمانده شود. این نژاد ذاتاً نگهبان و محافظ است ، همچنین مالینویز یکی از بهترین سگهای گارد پلیس می باشد و امروزه بیشتر در این زمینه از آن استفاده می شود. رابطه خوبی با کودکان دارد.  این نژاد باید عضوی از خانواده باشند نه اینکه عمر خود را در قفس و به تنهایی بگذراند. در زمان مواجه شدن با سایر حیوانات باید به خوبی مراقبش باشید. همچنین سگ بلژین مالینویز در برابر بقیه سگها حس حاکمیت و گاهاً تهاجمی دارد. باید به آنها یاد داد که دور خود نچرخند، دنبال سایر حیوانات نکنند (همانند اسب ها)و کفش افراد را گاز نگیرند. بلژین مالینویز سگی است پر انرژی و فرامین را به سرعت می آموزد. آنها نیاز دارند که دائماً کاری را انجام دهند و مشغول باشند. پیشنهاد می کنم هرگز تا زمانی که معنای واقعی آلفا بودن را نمی دانید، اقدام به خرید این نژاد نکنید.

آمار حیاتی نژاد بلژین مالینویز | Belgian Malinois

دسته بندی نژاد : سگ های نگهداری
قد: ۵۵.۵ تا ۷۲.۵ سانتی متر
وزن : ۱۶ تا ۳۲ کیلوگرم
طول عمر : ۱۲تا ۱۴ سال

نکات برجسته نژاد بلژین مالینوی | Belgian Malinois

  • سگ نگهبان بلژین مالینویز بلژیکی مقدار زیادی انرژی دارد و نیاز به مقدار زیادی ورزش دارد. مطمئن شوید که شما فضا و زمان آن را فراهم می کنید.
  • مالینویزها بسیار باهوش و هوشیار هستند. آنها همچنین در نگهداری و حفاظت غرایز قوی دارند که در اوایل آموزش مداوم مهم است!
  • اگر چه آنها به اندازه سگ خوب هستند، آنها بسیار مردم گرا هستند و می خواهند در فعالیت های خانواده گنجانده شوند.
  • مو ریزی مالینویز ثابت است که آنها به شدت دو بار در سال اتفاق می افتد.
  • نژاد بلژین مالینویز بلژیکی سگی شدید بازی گرا و حساس هستند. آموزش باید سرگرم کننده، سازگار و مثبت باشد.
  • از آنجا که از هوش، انرژی و ویژگی های دیگر بالایی برخوردارند، مالینویز برای صاحبان سگ بی تجربه توصیه نمی شود.
  • برای دریافت یک این سگ سالم، هرگز یک توله سگ از یک مادر غیر مسئول، و یا فروشگاه حیوان خانگی نخرید. به دنبال توله سگی باشید که آنها رابرای بیماری های ژنتیکی که ممکن است داشته باشد آزمایش کرده باشند.
مطالعه بیشتر🐾🔬👈  بدلینگتون تریر (Bedlington Terrier)

وزن و اندازه نژاد بلژین مالینویز | Belgian Malinois

وزن در نرها: (۲۷-۳۲) کیلوگرم، در ماده ها: (۱۶-۲۷) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۶۱-۶۶) سانتی متر، در ماده ها: (۵۶-۶۱) سانتی متر.

مشکلات و سلامتی نژاد بلژین مالینویز | Belgian Malinois

نژاد بلژین مالینویز بلژیکی به طور کلی سالم است، اما مانند همه نژاد، آنها را مستعد ابتلا به برخی بیماریها هستند. همه سگ های این نژاد مریض نمی شوند، امااگر شما با این نژاد سر و کار دارید توجه به آن و آگاهی لازم است.

اگر توله بلژین مالینویز خریدید آنی را بگیرید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای هر دو پدر و مادر توله سگ را نشان می دهد. گواهی بهداشت عدم سوء پیشینه شده آزمایش سگ و پاکی از شرایط خاص را ثابت می کند. شما باید گواهی بهداشت عدم سوء پیشینه از بنیاد ارتوپدی برای حیوانات (جلسه دفاتر ویژن) برای دیسپلازی (با نمره عادلانه یا بهتر) و آرنج دیسپلازی و کم کاری تیروئید و از سگ چشم رجیستری بنیاد را بخواهید، که انتشارکنندگان چشم طبیعی باشد.

دیسپلازی مفصل ران: دیسپلازی مفصل ران معمولادر سگهای این نژاد رخ می دهد. عوامل بسیاری، از جمله رفتار ژنتیک، محیط زیست، و رژیم غذایی، به این تغییر شکل مفصل ران کمک می کند. این سگ مبتلا ممکن است قادر زندگی عادی و سالم باشد، اما برخی از آنها نیازمند عمل جراحی است. بین یک بیماری ارثی است که در آن نسبت استخوان ران به مفصل ران متناسب نیست و به صورت چسبیده استبا اینکه درد و لنگش در یک یا هر دو عقب پاهای بعضی از سگ ها را نشان می دهد، اما شما هیچ نشانه ای از ناراحتی در یک سگ با دیسپلازی مفصل ران نمی فهمید. در سگ های سن بالا، ورم مفاصل می تواند ایجاد شود. غربالگری اشعه ایکس برای دیسپلازی مفصل ران است که توسط بنیاد ارتوپدی برای حیوانات یا دانشگاه پنسیلوانیا برنامه بهبود هیپ (PennHIP) انجام می شود. سگ با دیسپلازی ران باید درمان شود. اگر شما در حال خرید یک توله سگ هستید، برای اثبات این که پدر و مادر باید برای دیسپلازی مفصل ران تست شده و عاری از مشکلات هستند تحقیق کنید. دیسپلازی مفصل ران ارثی است، اما رشد سریع آن را می توان ناشی ازعوامل محیطی در حال حاضردانست : از جمله از یک رژیم غذایی با کالری بالا و یا صدمات ناشی از پریدن یا در حال سقوط در طبقه نرم و صاف ناشی می شود.

پیشرو شبکیه آتروفی (PRA): این اختلال چشم دژنراتیو در نهایت موجب کوری یا از دست دادن گیرنده های نوری در پشت چشم است PRA. چند سال قبل ازاینکه سگ علایم کوری نشان دهد قابل تشخیص است. خوشبختانه، سگ ها می توانند حواس دیگر خود را در صورت نابینایی جبران کنند، و یک سگ کور می تواند یک زندگی کامل و خوشحال داشته باشد. پس فقط او را عادت به حرکت در اطراف مبلمان ندهید. پرورش دهندگان معتبر سگ چشم سگ خود را سالانه به چشم پزشک برده و گواهی دامپزشکی که نشان دهد مبتلا به این بیماری نژادی نیستدریافت می کنند.

مطالعه بیشتر🐾🔬👈  بیماری ورم پستان در دام کوچک(Mastitis in small animal)

آرنج دیسپلازی: این یک بیماری ارثی شایع در سگ بزرگ نژاد است. با توجه به رشد متفاوت از سه استخوان که آرنج سگ را تشکیل می دهند، سستی مفاصل ایجاد می شود. این می تواند به لنگش دردناک منجر شود. دامپزشک شما ممکن است جراحی برای تصحیح مشکل، و یا دارو برای کنترل درد توصیه کند.

بیهوشی حساسیت: مالینویز بلژیکی بسیار حساس به بیهوشی می باشد. آنها نرخ بالاتر از حد متوسط مرگ زمانی که تحت بیهوشی هستند به دلیل نسبت چربی عضلانی بالا اتفاق می افتد. مطمئن باشید که دامپزشک شما به این حساسیت قبل از اجازه دادن به انجام عمل جراحی و یا حتی دندان های پزشکی آگاه است.

تغذیه نژاد بلژین مالینویز | Belgian Malinois

توصیه می شود روزانه: ۱.۵ تا ۲.۵ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به دو وعده های غذایی تقسیم شود.

توجه: سگ بالغ چقدر می خورد بستگی به اندازه، سن، ساخت، سوخت و ساز بدن، و سطح فعالیت او دارد. سگ ها، درست مثل مردم، به همه میزان غذایی که انسان می خورد نیاز ندارند. این تقریبا نیاز به گفتن ندارد که که یک سگ بسیار فعال از یک سگ گوشه نشین نیازبیشتری به غذا دارد. کیفیت مواد غذایی سگ نیز تفاوتهائی دارد – هرچه مواد غذایی بهتری بخرید بیشتر سگتان را سیر می کند و برعکس. سگها خود را با میزان مناسب مواد غذایی در شکل خوب نگه دارید و او را دو بار در روز تغذیه کنید به جای آنکه غذا تمام وقت در اختیارش باشد.

اگر شما مطمئن نیستید که آیا او اضافه وزن دارد، تست چشم و دست با اوبگیرید. نخست، نگاه کردن به او. شما باید مطمئن برای دیدن او یک کمراز او بلندتر باشید. سپس دست خود را در پشت او، شست در امتداد ستون فقرات قرار گیرد، با انگشتان رو به پایین امتداد دهید. شما باید مطمئن به احساس دنده های او بدون نیاز به فشار سخت باشید. اگر شما نتوانستید، بدانید که سگ کمتر مواد غذایی نیاز دارد و ورزش بیشتری می طلبد.

آراستن نژاد بلژین مالینویز | Belgian Malinois

مالینویز موهای کوتاه، صاف دارند که سخت به لمس حساس است. روکش سخت و زیر لایه متراکم مقاوم به آب و هوا برای یک سگ که به کار در خارج از منزل در تمام شرایط پرورش داده شده مناسب است. مو در اطراف گردن کمی بلندتر است که تشکیل یک نوع مینی یال می دهد.

پوست او به رنگ چوب ماهون با یک ماسک سیاه و سفید بر روی صورت، گوش ها سیاه و سفید، و است. در موهای مالینویز حنایی رنگی گاهی اوقات یک کمی از سفیدی تا امتداد انگشتان پای او و یا یک نقطه کوچک سفید در قفسه سینه است.

پوست صاف مالینویز با موی کوتاه آسان نظافت است. آن را در هفته با یک برس مو، و استحمام تنها در صورت نیازتمیز کنید. موی مالینویز در بهار به شدت بیشتر ریخته اما در طول سال نیز می ریزد.

مطالعه بیشتر🐾🔬👈  کاسکو Grey parrot

مسواک زدن دندان سگها را حداقل دو یا سه بار در هفته به حذف تجمع تارتار و باکتری ها در داخل دهان کمک میکند. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان ضروری است.

ترمیم ناخن یک یا دو بار در ماه لازم است. اگر شما می توانید صدای کشیدن آنها را بر روی زمین بشنوید پس آنها بیش از حد بلند شده است. کوتاه نگه داشتن منظمناخن پا در شرایط خوب و به شما کمک می کند وقتی سگ گرگ با شور و شوق میپرد تا به شما خوش آمد بگویدبه دست و تن شما خراش نیافتد.

عادت مالینویز خود را به مورد بررسی قرار دادن زمانی که او یک توله سگ است شروع کنید. به پنجه های او اغلب رسیدگی کرده – او سگی حساس در مورد پای خود است – و در داخل دهان و گوش او را نگاه کنید. نظافت یک را تجربه مثبت مملو از ستایش و پاداش کرده و زمینه را برایآزمایشات دامپزشکی آسان کنید

داخل دهان اورا نگاه کنید همانطور که او را نظافت می کنید علایم زخم، خارش، یا علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، یا التهاب بر روی پوست را در بینی، دهان، و چشم، و بر روی پا بررسی کنید. چشم باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد. بررسی هفتگی دقیق به شما کمک میکند مشکلات بالقوه سلامتی او را در مراحل اولیه پیدا کنید.

میزان سازگاری نژاد بلژین مالینویز | Belgian Malinois با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

مالینویزها بسیار اجتماعی هستند و با بچه، به خصوص اگر آنها را بشناسند صمیمی می شوند. اما به دلیل میراث گله داری، ممکن است تمایل گاز گرفتن پا رو بیاورند که شما باید مالینویز خود را آموزش دهید که این رفتار غیر قابل قبول است. یک مالینویز بالغ که با کودکان نا آشنا ممکن است در خانه رابطه خوبی نداشته باشد.

مانند هر نژاد، شما همیشه باید به کودکان چگونگی رویکرد و لمس سگ را آموزش داده و همیشه ناظربر هر نوع فعل و انفعالات بین سگ ها و کودکان خردسال برای جلوگیری از هر گونه گاز گرفتن یا گرفتن گوش یا کشیدن دم توسط هر دو باشید. نگذارید فرزند خردسالتان برای سگ در حال آموزش غذا ببرد یا با او بازی کند یا مزاحم خواب او شود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد هنگام بازی با کودکان باید بسته باشد. و این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.

به طور کلی، سگ بلژین مالینویز حالت تهاجمی نسبت به سگ های دیگر ندارد، اگر چه در یک محیط سرباز به خصوص اگر سگ های کوچک در حال بازی در اطراف باشند در حالت تهاجمی قرار می گیرد.اگر می خواهید مالینویز خود را برای همراهی با دیگر حیوانات آموزش دهید باید در اوایل آموزش برای رفتار مناسب او پاداش در نظر بگیرید. اگر مالینویز شما با سایر حیوانات اجتماعی نیست، نزد دیگران او را تحت نظر قرار دهید.

محل نگهداری نژاد بلژین مالینویز | Belgian Malinois

نژاد بلژین مالینویز یک نژاد کاری است به فعالیت های خارج از منزل نیاز دارد. پیاده روی های طولانی مدت پیشنهادو همچنین می توانید در مکان های محصور و امن اجازه دهید تا مدتی را بدون قلاده و آزادانه فعالیت کند.