Views: 2

ویروس نقص ایمنی گربه‌سانان (به  Feline immunodeficiency virus) یا (FIV) از خانواده روتراویروس است و در زیر خانواده اورتورتراویروس قرار می گیردو زیر گروه لنتی ویروس است که [[گربه های سراسر جهان را مبتلا می‌کند و عامل پدید آمدن ایدز گربه‌ای است. میان ۲٫۵ تا ۴٫۴ درصد گربه‌های جهان آلوده به این ویروس هستند.

FIV به صورت ساختاری از دو رتروویروس دیگر گربه‌ای ویروس لوکمی گربه‌ای (FeLV) و ویروس فوامی گربه‌ای (FFV) متفاوت است؛ و ارتباط نزدیکی با ویروس نقص ایمنی انسانی (اچ‌آی‌وی) دارد. FIV تنها لنتی‌ویروس غیر نخستی‌سانی است که نشانه‌هایی همچون ایدز در انسان پدیدمی‌آورد ولی اغلب تنها برای گربه‌ها کشنده نیست و آن‌ها می‌توانند به عنوان ناقل و مبتلا به ویروس برای سال‌ها به زندگی ادامه دهند. واکسنی برای بیماری این ویروس ساخته شده اما کارایی‌اش مورد تردید است و گربه‌ها به آزمایش‌های پادتن FIV پس از واکسیناسیون پاسخ مثبت نشان می‌دهند.

این ویروس به طور معمول باعث تضعیف سیستم ایمنی گربه می‌شود و همانند ویروس HIV در انسان می‌باشد و پیشرفت آن آهسته است، هرچند که فقط گربه‌ها هستند که به FIV مبتلا می‌شوند و سگ‌ها و انسان‌ها این بیماری را نمی‌گیرند.

گربه‌ها چطور به FIV مبتلا می‌شوند؟

رایج‌ترین شیوه ابتلا به این بیماری از طریق گازی عمیق توسط گربه مبتلا به این ویروس است.

FIV همچنین می‌تواند از طریق خون، به صورت درون رحمی و از طریق شیر گربه آلوده منتقل شود.

انتقال این بیماری صرفاً از طریق بودن در کنار گربه آلوده، ظرف غذای اشتراکی یا لمس انسانی که کمی پیش به گربه آلوده دست زده و سپس به گربه سالم دست زده نادر است.

بسیاری از گربه‌های FIV مثبت و FIV منفی برای سالیان متوالی در یک خانه کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، بدون این‌که ویروس به گربه‌های سالم منتقل شود.

مطالعه بیشتر🐾🔬👈  عفونت استخوانی در دامهای کوچک(Osteomyelitis in Small Animals)

علائم عفونت FIV چیست؟

عفونت FIV علائم مشخصی ندارد. گربه‌های مبتلا به ویروس نقص ایمنی گربه‌سانان سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند.

بنابراین بیشتر مستعد ابتلا به دیگر عفونت‌ها همچون عفونت دستگاه تنفس، عفونت پوستی و بیماری‌های دندانی هستند.

به غیر از این موارد، گربه‌های FIV مثبت معمولاً زندگی و طول عمری عادی دارند.

از کجا بدانم که گربه‌ام FIV دارد؟

تست FIV

همان‌طور که گفتیم این بیماری علائم خاصی ندارد و بنابراین تنها راه فهمیدن ابتلا به آن از طریق آزمایش خون است.

رایج‌ترین آزمایش، آزمایش ELISA یا SNAP است که توسط دامپزشکان انجام می‌شود. این آزمایش به دنبال پادتن‌های مقابله‌کننده با FIV می‌گردد.

پادتن پروتئینی است که توسط گربه در پاسخ به ویروس نقص ایمنی ساخته می‌شود. نتایج آزمایش گربه ممکن است ۲ الی ۴ هفته پس از ابتلا و یا حتی ۸ هفته پس از ابتلا مثبت اعلام شود.

آزمایش بچه‌گربه‌های زیر ۶ ماه ممکن است پس از دریافت پادتن‌ها از طریق مادر به اشتباه مثبت شود.

از بین رفتن این پادتن‌ها حداکثر ۶ ماه طول می‌کشد بنابراین بهتر است که پس از ۶ ماه دوباره از بچه گربه آزمایش گرفته شود.

آیا FIV قابل درمان است؟

هیچ روش درمانی قطعی‌ای برای بهبود کامل FIV وجود ندارد. اکثر گربه‌های مبتلا به ویروس نقص ایمنی گربه‌سانان به‌خوبی از پس این بیماری برمی‌آیند اما تمرکز بر درمان بیماری‌های ثانویه بسیار حائز اهمیت است.

برای جلوگیری از شیوع FIV چه می‌توان کرد؟

گربه‌ها را باید داخل منزل نگه داشت تا با گربه‌های FIV مثبت دعوا نکنند. گربه مبتلا به FIV می‌تواند با گربه‌ای سالم زندگی کند، مادامی‌که هیچ‌یک از آن‌ها روحیه جنگنده نداشته باشند و یا گربه FIV مثبت دندان نداشته باشد (گربه‌های اف آی وی مثبت اغلب مشکلات شدید دندانی پیدا می‌کنند و به خاطر همین لازم است که متأسفانه تمام دندان‌های آن‌ها کشیده شود.)

مطالعه بیشتر🐾🔬👈  چکسلواکین ولف داگ(Czechoslovakian Wolfdog)

ویروس نقص ایمنی گربه‌سانان یا FIV واکسن دارد، اما زدن آن توصیه نمی‌شود چراکه کارآیی ندارد و ممکن است اصلاً گربه به این ویروس مبتلا شود و سپس مشخص نشود که ابتلای آن ناشی از واکسن است یا ویروس را طور دیگری گرفته است.

آیا گروه‌های FIV مثبت و FIV منفی می‌توانند باهم زندگی کنند؟

بله، به شرطی که باهم دعوا نکنند و اینکه احتمال انتقال بیماری از گربه بیمار به گربه سالم را می‌توان با جدا کردن آن‌ها از یکدیگر و مستقر کردن‌شان در اتاق‌های جداگانه کاهش داد. عقیم‌سازی گربه‌ها نیز از ریسک انتقالFIV می‌کاهد.

آیا گربه های مبتلا به FIV زندگی خوبی دارند؟

گربه‌های مبتلا به اف‌آی‌وی می‌توانند هم به لحاظ کیفیت و هم به لحاظ طول عمر زندگی نرمالی داشته باشند؛ فقط لازم است که جهت ابتلا به دیگر عفونت‌ها و مشکلات دندانی تحت نظر باشند.

اگر از این گربه‌ها مراقبت کافی به عمل بیاید می‌توانند گربه‌های شاد، سالم و سرحالی باشند.