Views: 14

قد:

نر از ۶۵ تا ۶۵ (سانتی متر)

ماده از ۶۰ تا ۶۰ (سانتی متر)

وزن:

نر از ۳۰ تا ۳۰ ( کیلوگرم)

ماده از ۲۶ تا ۲۶ (کیلوگرم)

طول عمر:

از ۱۳ تا ۱۶ سال

دسته بندی(گروه نژاد):

هیبریدی

چکسلواکین ولف داگ جزو گونه‌های خشن محسوب می‌شود به این دلیل صدایی بسیار بلند، خشن و ضخیمی دارد؛ به‌طوری که اگر پارس کند سریع می‌تواند توجه اطرافیان را به خود جلب کند. سگ گرگی چکسواکی هیکل بزرگ و کشیده‌ای دارد. هیکل چشمگیر سگ گرگی چکسلواکی از کمری کوتاه، ستون فقراتی صاف و قوی، گردنی کلفت و شکمی کشیده ایجاد شده است. این سگ‌ها با پشتی کوتاه و کمی شیب دار، همراه با دم پرپشت و بلند می‌توانند ورزشکاری قوی و چابک باشند. اندام جلویی صاف و باریک او به پنجه‌های بزرگی ختم می‌شوند که کمی حالت بیرون‌زدگی به خود گرفته‌اند. ساق پاهای عقبی سگ گرگی چکسلواکی بلند و عضلانی است، همچنین نژاد چکسلواکین ولف داگ را می‌توان در رنگ‌های زرد، سفید، خاکستری، طوسی، قهوه‌ای و قرمز و مشکی یافت. سگ چکسلواکی زرد رنگ جزو گونه‌های بسیار زیبا و کمیاب است. چکسلواکی سفید، رنگ محبوب و پر طرفداری است؛ به همین دلیل، چکسلواکی سفید، در دسته پرتقاضاترین‌ها قرار گرفته شده است. نامحدودترین گونه موجود در بازارهای حیوانات خانگی سگ چکسلواکی قهوه ای رنگ است که رنگ قهوه‌ای جلوه خاصی به آن می‌بخشد. سگ چکسلواکی یا همان سگ گرگی می‌تواند گزینه بسیار مناسب و خوبی برای دوستداران حیوانات خانگی باشد؛ زیرا نژاد چکسلواکین ولف داگ به گونه‌ای است که سطح هوش و درصد آموزش‌پذیری آن نسبت به سایر سگ‌های موجود بسیار بالا است. سگ چکسلواکی رابطه اجتماعی به‌ شدت قوی دارد و به همین علت می‌تواند به راحتی با اعضای خانواده ارتباط برقرار کند.

مشکلات و سلامتی؛

در واقع، سلامتی بخش بزرگی از رفاه اولیه سگ‌های خانگی است که باید توجه ویژه‌ای به آن داشت. متاسفانه برخی از سگ‌ها بیشتر از سایر نژادهای دیگر از وجود اختلال در سلامت خود رنج می‌برند. سگ گرگ چکسلواکی در مقایسه با سایر نژادها، سگی بسیار سالم و فعال است و به‌ نوعی، این دسته از سگ‌های گرگی به‌ندرت بیمار می‌شوند. اما برای اطمینان جهت جلوگیری از بیماری‌های انگلی، پوستی، گوارشی و ارتریت، بهتر است از مکمل‌های غذایی همچون ویتامین a، b، c، d و e، گلوکوزامین و مواد غذایی پرخاصیت همچون کدو، سیر و… غافل نشوید و حتما از این مواد در برنامه غذایی سگ چکسلواکی استفاده کنید.

مطالعه بیشتر🐾🔬👈  آمریکن بولی( American Bully)

خلق و خو:

سگ گرگی چکسلواکی پرجنب و جوش، بسیار فعال و مطیع است که واکنش‌های بسیار سریعی می‌دهد. همچنین، سگی بی باک، شجاع و مشکوکی است؛ اما بدون دلیل حمله نمی‌کند. وفاداری فوق العاده‌ای نسبت به سرپرست خود نشان می‌دهد. البته سگ گرگی چکسلواکی نه تنها با صاحبش، بلکه با تمام اعضای خانواده نیز می‌تواند به ‌راحتی یک رابطه اجتماعی بسیار قوی ایجاد کند. همچنین، بیاموزد که چگونه با سایر حیوانات اهلی موجود در خانه کنار بیاید و زندگی کند. همانطور که اشاره شد، نژاد سگ گرگی چکسلواکی بسیار اهلی و کاملا اجتماعی است، اما با این حال نسبت به حیوانات کوچکتر از خود، رفتاری خشن و تهاجمی نشان می‌دهد. جهت جلوگیری از رفتار تهاجمی این سگ گرگی نسبت به حیوانات کوچکتر، بهتر است اشتیاق نسبت به شکار را که در وجود آن نهفته است، در زمان تولگی‌اش بررسی و کنترل شود. توجه داشته باشید که توله نژاد سگ گرگی چکسلواکی هرگز نباید از لانه جدا شود. توله حتما باید تحت کنترل و تربیت شما قرار بگیرد و به محیط‍‌‌‌های مختلف عادت کند. چکسلواکین ولف داگ ماده به‌‌راحتی قابل کنترل است، اما بیشتر آن‌ها اغلب نوجوانی طوفانی را تجربه می‌کنند. به‌طوری که حد انرژی سگ گرگی در دوران نوجوانی بی حد و مرز و شناخته شده است. چکسلواکین ولف داگ علاقه بسیار زیادی به ورزش در فضای باز و کافی دارد. این سگ گرگی بسیار بازیگوش و خوش خلق است. همچنین، آموزش را به ‌راحتی دریافت می‌کند، می‌پذیرد، یاد می‌گیرد و در نهایت انجام می‌دهد. اما توجه داشته باشید که سگ چکسلواکی خود به خود تمرین نمی‌کند. سگ گرگی رفتاری کاملا هوشمندانه و هدفمندی دارد، به ‌طوری که باید انگیزه‌ای کافی برای تمرین و آموزش خود پیدا کند. یکی از شایع ترین علل شکست در تربیت سگ گرگی چکسلواکی تمرین و تکرارهای طولانی مدت و بی فایده‌ای است که منجر به از دست دادن انگیزه آن می‌شود. این سگ ها بسیار مستقل هستند و حواس تحسین برانگیزی دارند. همچنین، در جست و جوی مسیرها عملکرد بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند. چکسلواکین ولف داگ می‌تواند بسته با هدفمندی خاص همکاری کند و در صورت لازم، بدون هیچ مشکلی می‌توانند فعالیت خود را به شبانه موکول کنند. به‌ طور طبیعی گاهی اوقات ممکن است سگ‌ها حین مواجه با مشکل شروع به پارس کردن کنند. اما سگ‌های گرگی چکسلواکی روش‌های بسیار گسترده‌تری برای بیان نیاز خود دارند و پارس کردن برای آنها غیرطبیعی است. آنها روش‌های دیگری همچون زبان بدن، با صدایی آرام ناله و غرغر کردن را برای برقراری ارتباط انتخاب می‌کنند.

مطالعه بیشتر🐾🔬👈  آیردل تریر( Airedale Terrier)

فعالیت بدنی:

سگ گرگی چکسلواکی به دلیل خوی گرگی که در آن نهفته حساسیت شدیدی نسبت به حفظ قلمروی خود و نگهبانی و حفاظت از آن را دارد. به این خاطر، در صورت مواجه سگ گرگی چکسلواکی با افراد غریبه حواستان به آن باشد تا رفتار خشن و تهاجمی از خود نشان ندهد. برای سرگرم کردن چکسلواکی بهتر است از اسباب بازی و ابزارهای سرگرم کننده بسیار محکم و مقاوم استفاده کنید؛ زیرا چکسلواکین ولف داگ دارای فکی بسیار محکم و قدرتمند است که تمایل شدیدی برای استفاده از آن دارد و ممکن است به اشیاهای نرم به راحتی آسیب برساند؛ به این دلیل بهتر است از وسایل محکم و جویدنی برای سرگرمی آن‌ها استفاده کنید.

پوشش بدن:

سگ چکسلواکی از موهایی بسیار ضخیم و صاف برخوردار است که ریزش آن‌ها تقریبا به دو بار در سال می‌رسد. چکسلواکین ولف داگ پوستی بسیار نرم و مقاوم دارد که سگ را در برابر انواع آب و هوای مختلف پوشش می‌دهد و از سلامتی آن محافظت می‌کند. سگ‌های گرگی همانند سایر حیوانات به صورت طبیعی بدن خود را در برابر گل و خاک و الودگی‌ها تمیز و پاکسازی می‌کنند. به همین سبب، سگ چکسلواکی نیازی به حمام زیاد ندارد و به ندرت از حمام استفاده می‌کند. در عوض مواد زائد، موم و آلودگی‌هایی که منجر به عفونت گوش چکسلواکین ولف داگ می‌شود باید به صورت متوالی بررسی و تمیز شود.

شرایط نگهداری؛

نژاد چکسلواکین ولف داگ مناسب نگهداری در داخل منزل نمی‌تواند باشد. سگ چکسلواکی حتی‌الامکان باید ۳ تا ۴ ساعت در روز ورزش و فعالیت لازم را داشته باشد، در صورت محدود بودن در فضای بسته منزل ممکن است مشکل جسمی و روحی به سگ وارد شود. سگ‌های گرگی چکسلواکی می‌تواند برای سایر حیوانات خانگی، اشیاهای موجود در منزل و از همه مهم‌تر، کودکان و نوزادان تازه متولد شده خطرناک باشند و باعث آسیب دیدن آنها شوند. مورد مهم دیگری که باید به آن توجه داشت، تغییرات هورمونی ایجاد شده در چکسلواکین ولف داگ است که در زمان بلوغ جنسی صورت می‌گیرد؛ علل اصلی غیرقابل پیش بینی شدن این دسته از سگ‌ها است. البته این موضوع را می‌توان با عقیم سازی حل و کنترل کرد. به‌ طور کلی، بازی با توپ، پیاده روی، شنا و استفاده از دیسک‌های پرتابی گزینه خوبی جهت تخلیه انرژی سگ گرگی چکسلواکی می‌باشند. نژاد سگ گرگی چکسلواکی با غذای معمولی که سایر سگ‌ها مصرف می‌کنند رشد نمی‌کنند. به دلیل خوی گرگی که سگ چکسلواکی دارد، بهتر است روزانه چندین وعده با گوشت خام سالم تقویتش کنید. گوشت مرغ، بال و گردن مرغ و همچنین، گوشت قرمز و گوشت بوقلمون وعده غذایی سالم و مناسبی برای چکسلواکی خواهد بود. در این میان، باید توجه کرد که گوشت خوک موجب بروز برخی مشکلات گوارشی در سگ‌ها می‌شود، در نتیجه، بهتر است در رژیم غذایی سگ گرگی چکسلواکی نباشد. در نهایت، بهترین راه برای حفظ سلامتی چکسلواکی استفاده از وعده‌های غذایی پرمغذی و خانگی است.

مطالعه بیشتر🐾🔬👈  افغان هاند Afghan Hound

بعد از پرورش ژرمن شپرد همراه با گرگ‌های خاکستری، در چکسلواکی، طرحی مبنی بر ایجاد نژادی جدید متناسب با خلق و خوی، سطح هوش و آموزش پذیری ژرمن شپرد و استقامت، قدرت و ساختار بدنی گرگ کارپات، ایجاد شد. به‌ طور واضح‌تر، نژاد چکسلواکین ولف داگ حاصل از جفت‌گیری گرگ کارپات با سگ ژرمن شپرد است. سال ۱۹۸۲ نژاد چکسلواکین به طور رسمی شناخته شد و جزو نژادهای ملی قرار گرفت. سگ گرگی چکسلواکی ابتدا به‌ عنوان سگ گشت مرزی مورد استفاده قرار گرفت. سپس، به ندرت در زمینه‌های مختلفی همچون جستجو، ورزش، ردیابی و نجات، نقشه کشی در ایالات متحده و اروپا و همچنین، گله داری استفاده شد.